راهنمای خرید دیزل ژنراتور برق

قیمت دیزل ژنراتورها بسته به نوع برند، کیفیت، میزان قدرت، تعداد دیزل، گشتاور، و میزانچرخش موتور بر حسب دور در دقیقه متغییر است و علاوه بر این توربو شارژ بودن آن بر قیمت دیزل ژنراتور مؤثر است. معمولا قیمت دیزل ژنراتور ثابت نیست و ممکن است با نوسان نرخ بازار، نرخ آن تغییر کند.

اگر دیزل ژنراتور کارکرده و دست دوم باشد بسته به مقدار کارکرد و سال ساخت، نوع برند و کشور سازنده قیمت آن متفاوت است.

خریداران همیشه استعلام لیست خرید از مراکز مختلف را گرفته و نسبت به بودجه خود، برندی را انتخاب و خریداری می کنند که با کیفیت و مقرون به صرفه باشد و همچنین برای اطمینان از قیمت دیزل ژنراتورها به جز موارد فوق لازم است که با اجزای اصلی هر دیزل ژنراتور آشنا شویم چرا که قیمت دیزل ژنراتور شامل قیمت اجزای اصلی آن می باشد و موتور دیزلبیشترین و تقریبا بیش از %۵۰ قیمت را تشکیل می دهد و اصلی ترین عامل مؤثر بر قیمت دیزل زنراتور قیمت موتور دیزل است.

 

دیزل ژنراتور برق چیست؟

دیزل ژنراتور برق یک مولد الکتریکی است که شامل یک بخش موتور و یک بخش ژنراتور می باشد و با کوپله شدن و تلفیق به یکدیگر روشن شدن موتور دیزلی یا گازی انرژی الکتریکی تولید می کند و برای تهیه و تولید جریان الکتریکی برق در هنگام قطعی برق مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت دیزل ژنراتور

نحوه ی کار ژنراتور

ژنراتور در سه حالت استندبای و پرایم و مدام کار میکند.

 1. دیزل ژنراتور اضطراری و استندبای: که این دستگاه در مناطق مسکونی برای برق ثانویه استفاده میشود. این دیزل ژنراتورها، برق را در درون خود ذخیره کرده و هنگام قطع برق آن را آزاد کرده تا بتوانیم از آن استفاده کنیم.
 2. دیزل ژنراتور برق دائم کار: هنگامی استفاده می شود که ژنراتور باید به صورت مکرر روشن باشد و معمولا برای صنایع مادر و دیتا سنترها ساخته می شود.
 3. دیزل ژنراتور پرایم: یکی از دیزل ژنراتورهایی که بسیار پر استفاده است و هنگامی که بخواهیم به دفعات زیاد و طولانی مدت استفاده کنیم پرایم مورد استفاده قرار می گیرد و در معادن از این دیزل استفاده می شود.

اجزای تشکیل دهنده دیزل ژنراتور

 1. موتور ژنراتور: ۵۰% قیمت دیزل ژنراتور، قیمت موتور آن می باشد. موتور با تزریق سوخت به محفظه ی اتاق احتراق و روش فشرده سازی که دمای هوای سیلندر را تا حد زیاد افزایش خواهد داد باعث ایجاد جرقه خود به خودی می شود و در هنگام سرما از هیترهای مخصوص گرم کردن گازوئیل استفاده می شود تا سوخت در زمستان یخ نزند و همچنین موتور دیزلی دارای بهترین راندمان حرارتی است.
 2. ژنراتور : بعد از موتور، ژنراتور بیشترین اثر را روی قیمت دیزل ژنراتور دارد. ژنراتور، انرژی الکتریکی تولید نمی کند، در عوض با استفاده از انرژی مکانیکی و ایجاد حرکت و تولید بار الکتریکی، برق را به عنوان خروجی سیستم تولید می کند. سیستم ژنراتور مانند پمپ آب عمل می کند که آب ایجاد نمی کند، بلکه باعث جریان آب می شود. ژنراتور از دو قسمت متحرک و قسمت ساکن تشکیل شده است و اهمیت ژنراتور به اندازه مخرن آن، قدرت و خروجی ها، نوع استارت، نوع سوخت و میزان آلودگی صوتی است.
 3.  تابلو کنترل: جهت تنظیم برق در هنگام قطع برق یا ناپایداری برق شهر از تابلوی کنترل یا تابلوی اضطراری استفاده می شود که این تابلو برای پشتیبانی از مصرف کننده تأمین برق را در شرایط عادی از طریق برق شهر و در زمان اختلال آن از طریق دیزل ژنراتور و بالعکس به عهده دارد.
 4. کانوپی سایلنت: کانوپی یک صداگیر دیزل ژنراتور است که تنها راه حل موجود برای کاهش صدای دیزل هاست و استفاده از کانوپی برای صاحبان دیزل ژنراتور مزایایی به همراه دارد، زیرا به دلیل وجود قفل در دربها و محدود کردن دسترسی به دیزل ژنراتور، آن را در مقابل شرایط محیطی چون گرد و خاک، باران و …. محافظت می کند و بسته به کیفیت ساخت بر قیمت دیزل ژنراتور تأثیر به سزایی داردو اینکه استفاده از کانوپی به خصوص در مناطق مرطوب و گرم از دیزل محافظت می کند.
 5. متعلقات جانبی: از جمله موارد دیگر که در قیمت دیزل ژنراتور مؤثر است می توان به متعلقات جانبی دستگاه مانند : باتری، سایلنسر اگزوز، شاسی و باک اشاره کرد.

موتور دیزل

اجزای اصلی دیزل ژنراتور

✅ موتور
✅ ژنراتور
✅ سیستم خنک کننده
✅ تنظیم کننده ولتاژ
✅ سیستم خننک سازی و اگزوز
✅ سیستم روغن کاری
✅ شارژ باطری
✅ پنل کنترل
✅ چارچوب اصلی

قیمت دیزل ژنراتور

قیمت دیزل ژنراتورها بسته به نوع برند، کیفیت، میزان قدرت، تعداد دیزل، گشتاور، و میزان  چرخش موتور بر حسب دور در دقیقه متغییر است و علاوه بر این توربو شارژ بودن آن هم بر قیمت دیزل ژنراتور تأثیر دارد. معمولا قیمت دیزل ژنراتور ثابت نیست و ممکن است با نوسان نرخ بازار، نرخ آن تغییر کند.

اگر دیزل ژنراتور کارکرده و دست دوم باشد بسته به مقدار کارکرد و سال ساخت، نوع برند و کشور سازنده قیمت آن متفاوت است.

خریداران همیشه استعلام لیست خرید از مراکز مختلف را گرفته و نسبت به بودجه خود، برندی را انتخاب و خریداری می کنند که با کیفیت و مقرون به صرفه باشد و همچنین برای اطمینان از قیمت دیزل ژنراتورها به جز موارد فوق لازم است که با اجزای اصلی هر دیزل ژنراتور آشنا شویم چرا که قیمت دیزل ژنراتور شامل قیمت اجزای اصلی آن می باشد و موتور دیزل  بیشترین و تقریبا بیش از %۵۰ قیمت را تشکیل می دهد و اصلی ترین عامل مؤثر بر قیمت دیزل زنراتور قیمت موتور دیزل است.

عوامل مؤثر بر قیمت دیزل ژنراتور

 • توان دستگاه : افزایش توان دستگاه، افزایش قیمت آن را به دنبال خواهد داشت.
 • برند تولید کننده : برندهای موجود در بازار ایران چند نوع است: آمریکایی،اروپایی، ایرانی و چینی
 • تابلو کنترل و قطعات جانبی : تابلوی کنترل دیزل ژنراتور در کنار موتور و ژنراتور قرار می گیرد و کیفیت تجهیزات و تکنولوژی بکار رفته در تابلو تعیین کننده خواهد بود و قطعات جانبی هم بر آخرین قیمت دستگاه مؤثر خواهد بود.
 • کوپل دستگاه : کوپل کردن دستگاه از اتصال موتور و ژنراتور به هم روی شاسی فنری و گذاشتن تابلو کنترل در کنار آن می باشد که این کوپل کردن یا در کشور تولید کننده است یا واردکننده و در قیمت تمام شده تأثیر دارد.
 • قیمت ارز : چون بیشتر دیزل ژنراتورهای موجود در بازار ایران وارداتی هستند بنابراین نوسانات قیمت ارز در قیمت ژنراتور تأثیر دارد.

بهترین قیمت موتور دیزل و دیزل ژنراتور در ایران

گران قیمت ترین دیزل ژنراتورهای مطرح جهانی موجود در بازار ایزان را میتوان پرکینز انگلستان، کامینز انگلستان(آمریکا) و ولوو سوئد دانست.کم قیمت ترین ها هم برندهای متفرقه چینی هستند که با قیمت ها و کیفیت های مختلف وارد کشور می شوند. بهتر است برای خرید دیزل ژنراتور از نمایندگی های فروش خرید کنیم و به هنگام خرید، نماد اعتماد الکترونیک، تحویل فوری، نصب و راه اندازی و خدمات چس از فروش، از نکاتی است که باید توجه کرد.

تفاوت محصولات در یک برند، عموما”به تفاوت در توان اسمی و توان اضطراری آن ها باز می گردد. اگر به دنبال کیفیت دیزل ژنراتور هستید، برندهایی اروپایی برای انتخاب بهترند و اگر قیمت هم مهم است، به دنبال دیزل ژنراتورهای چینی و ایرانی باشید.

تأثیر قیمت دیزل ( موتور ) در تعیین قیمت دیزل ژنراتور

دیزل مهمترین و گرانترین بخش دیزل ژنراتور است. در یک توان مشخص، قیمت موتور دیزل ژنراتور را بر اساس برند و تکنولوژی ساخت آن برند، تعیین می کنند.

موتور، منبعی است که انرژی مکانیکی را به ژنراتور وارد کرده و اندازه آن با نهایت توان خروجی تناسب داشته و به تولید رسیده است.

کیفیت عملکرد دیزل ژنراتور به موتور آن بستگی دارد که باید هنگام خرید به آن توجه کرد و محصولی را خریداری کرد،

با دود بسیار کم و توان بسیار بالا چرا که سه نوع موتور داریم : بنزینی، گازی و گازوئیلی  که هر کدام معایب و مزایای خود را دارد.

اجزا دینام

میزان اثر قیمت ژنراتور بر روی قیمت دیزل ژنراتور

ژنراتور یا آلترناتور، که با استفاده از نیروی گردشی دریافت شده از موتور، وظیفه تولید برق را انجام میدهد، بعد از موتور، نقش مهمی در قیمت دیزل ژنراتور دارد و ژنراتورها هم مانند دیزل ها تابع برند و کارخانه سازنده می باشند.کمپانی های مطرح ساخت ژنراتور عبارتند از : ژنراتور استمفورد انگلستان، مکالته ایتالیا، ژنراتور لوری فزانسه و لینز ایتالیا.

برندهایی هم در بازار موجود است که دارای کیفیت پایین تری از برندهای اروپایی و حتی چینی درجه یک هستند، که باعث می شود قیمت دیزل ژنراتور مناسب تر و پایین تر ارائه شود که این دیزل ژنراتورها برای مصارف زیاد پاسخگو نیستند.

تابلو کنترل و افزایش قیمت دیزل ژنراتور

تابلو کنترل دیزل ژنراتور که تابلو برق دیزل ژنراتور هم نامیده می شود نقش حفاظتی، جهت جلوگیری از برق گرفتگی مصرف کنندگان و کاربران دستگاه دیزل ژنراتور در برابر عوامل محیطی را دارد و همچنین تابلو، کنترل پارامترهای دیزل و ژنراتور را به عهده دارد. قیمت تابلو کنترل دیزل ژنراتور به نوع تابلو بستگی دارد.تابلوهای کنترل برق سه دسته اند: تابلوی سنکرون یا پارالل، تابلو اتوماتیک و تابلو دستی. تابلو کنترل در کنار موتور و ژنراتور قرار می گیرد و کیفیت تجهیزات و تکنولوژی بکار رفته در تابلو، تعیین کننده خواهد بود. قیمت دیزل ژراتور به نوع تابلو و برند و کیفیت آن بستگی دارد.

تاثیر متعلقات جانبی (باتری، اگزوز، شاسی و…) بر قیمت ژنراتور دیزل

قطعات جانبی ( Accessories ) شامل اگزوز و سایر قطعات آن، باتری و کابل های اتصال، لرزه گیرهای زیر شاسی، محل تخلیه روغن و … از قطعات مورداستفاده در دستگاه دیزل ژنراتور می باشد و قیمت دیزل ژنراتور به هر کدام از این دستکاهها بط دارد.

در سالهای اخیر در کشور ما صنعت دیزل ژنراتور مانند بقیه صنایع با نابه سامانی هایی مثل، پاک شدن نام نمایندگی ها از سایت اصلی روبه رو شده و افراد کمی با دادن نظرات بی پایه و غیر اصولی، تلاش کرده اند که کارفرمایان را گمراه کرده و میخواهند که از این اوضاع سوء استفاده کنند. بنابراین در هنگام خرید، با توجه به گفته های فروشندگان در خصوص موضوعات فنی هم، باید اطمینان لازم را پیدا کرد.

دیاگرام دیزل ژنراتور

سوالات متداول

 • در انتخاب دیزل ژنراتور، چه نکات کلیدی را باید در نظر بگیریم؟

برای انتخاب یک دیزل ژنراتور مناسب، بدست آوردن مقدار تقریبی توان الکتریکی و محاسبه بار الکتریکی مصرفی لازم است،چرا که در صورت کمتر بودن توان آن از توان مورد نیاز، نیاز واقعی برآورده نمی شود و در صورت بیشتر بودن، هزینه های اضافی را به دنبال خواهد داشت. بنابراین خرید ارزانترین و در دسترس ترین دیزل ژنراتور، بدون در نظر گرفتن کاربرد و نیاز شما، اشتباه بزرگی است.

 • چرا دیزل ژنراتورها پر کاربردترین نوع ژنراتورها می باشند؟

مهمترین دلیل آن سوخت گازوئیل دیزل ژنراتورهاست که گازوئیل قیمت پایین تری نسبت به سایر سوخت ها دارد و علاوه برآن، سوخت دیزل قدرت بالاتری دارد و می تواند برای چندین روز به طور مداوم کار کند و انرژی تولید کند.

 • ویژگیهای تعیین کننده ظاهر دیزل ژنراتور چیست؟

قدرت موتور، حداکثر قدرت موتور، حجم و تعداد سیلندرها از ویژگیهای تعیین کننده ظاهر دیزل ژنراتور هستند.

 • مهمترین عامل در انتخاب دیزل ژنراتور، چیست؟

اولین ومهمترین عامل در انتخاب یک دیزل ژنراتور قدرت یا توان آن است، زیرا تعیین میزان نیاز شما به برق و الکتریسیته اهمیت زیادی دارد تا دستگاه در اثر کمبود توان الکتریسیته آسیب نبیند.بنابراین باید از کارشناس مربوطه بخواهید تا میزان نیازتان را محاسبه کرده و بر اساس آن، دیزل ژنراتور مورد نظر را خریداری کنید.